Merve Nadide Akbaş

Home / Merve Nadide Akbaş

Merve Nadide Akbaş

Merve Nadide Akbaş̧ Boğaziçi Üniversitesi psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünü̈ onur derecesi ile bitirmiş̧, yine Boğaziçi üniversitesinde Yüksek lisansını “Ergenlerin kimlik gelişiminde Youtuberların etkisini” incelediği teziyle tamamlamıştır.

Meslek hayatına girişiyle birlikle Family Enhancement and Therapy Center onaylı Çocuk merkezli oyun terapisi ve Filial terapi eğitimlerini almıştır. Oyun terapisi ve filial terapi desteğiyle çocuk ve ergenlerin duygusal ve ruhsal dünyalarının düzenlemelerine destek olmakta, gelişimsel özelliklerini takip etmektedir. Ayrıca ebeveynlere çocuklarıyla ilgili problemlerde grup çalışmaları ve bireysel çalışmalarla destek vermektedir.

Yetişkinlerle yürüttüğü çalışmalarında ise Dr. Petre Levine’in kurucusu somatik deneyimle ekolünü kullanmaktadır. Beden odaklı bir yaklaşım olan somatik deneyimleme, gelişimsel travmalar, medikal travmalar, cinsel travmalar, deprem-yangın-sel gibi doğal afetlerin getirdiği travmalar, doğum travması ve motorlu taşıt kazaları gibi pek çok travmanın üstesinden gelmek adına oldukça destekleyici ve başarılı bir yöntemdir.

Prof. Dr. Hanna Nita Scheler eğitmenliğinde Gestalt yaşantı grubu eğitimlerini almıştır. Gestalt ekolünü danışmanlık çalışmalarında kullanarak bir piyano misali 88 tuşla dünyaya gelen ama bu tuşlardan sadece 20-30 tuşunu kullanarak hayatına devam eden bireylerin, diğer tuşlarla tanışması ve onları nasıl kullanacağını öğrenmesi adına destek olmaktadır. Böylece danışanlarını çok daha zengin bir hayat deneyimine davet eder, ilişkileri ve kendi iç dünyaları, davranışları üzerine farkındalık kazanmalarını sağlar.

Tüm bu mesleki çalışmalarının ışığında ruh, zihin ve beden bütünlüğü içinde bu dünyada iyi olmak, iyileşmek, kendine yetebilmek, zor anılar ve hayat deneyimleriyle baş edebilmek için danışanlarına destek olmaktadır.

Eğitimler

  • Somatik deneyimleme (Somatik Deneimleme enstitüsü / Ariel Giaretto & Sonia Gomez)
  • Gestalt Gelişim Grubu- Hanna Nita Scheler
  • Filial Terapi -Filiz Çetin
  • Çocuk merkezli oyun terapisi Filiz Çetin
  • Çocuk resimlerini yorumlama
  • Transaksiyonel Analiz yetkinlik sertifikası eğiitmciler ve öğretmenler için -Julia Hay
  • Yaratıcı drama
  • Çocuk Testleri Eğitimi (AGTE, Denver, Bender Gestalt, Frostig, Good-enough- Cattel 2A- Cattel 3A-Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Benton Görsel Bellek testi, Porteus labirent testi)